Kultūras pasākumi

« Oktobris 2021 »
POTCPkSSv
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Mērsraga kanāls

Aptuveni 4km garš. 1842. gadā ar Krievijas cara valdības lēmumu tika pavēlēts rakt Mērsragā kanālu.  Kanāls tika rakts ar domu pazemināt Engures ezera līmeni un iegūt lauksaimniecībā izmantojamu zemi. Tāpat, Engures ezers ar savu augsto ūdens līmeni regulāri nodarījis lielu postu visām apkārtējām pļavām - Dzirciemā un Ķūļciemā. Kanāla rakšanai tika ievesti strādnieki no Krievijas, kuri šo kanālu izraka ar lāpstām, jo nekāda tehnika jau tajā laikā nebija pieejama.

 

Mērsraga kanāls pie gājēju tiltiņaPēc būtības, kanāla rakšanu ierosināja tā laika muižnieki, kuru īpašumos atradās Mērsrags un tā apkārtne, un kuri cerēja, ka no šīs kanāla izrakšanas iegūt jaunas lauksaimniecības zemes. Pēc nostāstiem ir dzirdēts - ka darba vadītājam, kuram muižnieki uzticēja veikt šo darbu, bijuši labi sakari ar Krievijas caru, ar kura gādību pie kanāla rakšanas tika piesaistīti Krievu armijā dienošie zaldāti.

 

Līdz ar kanāla izrakšanu Engures ezera līmenis kritās par 1,5-2 metriem un izveidojās daudzas brīvas zemes. Krievijas cera valdība šīs zemes piešķīra tiem latviešu zemniekiem, kuri pārgāja pareizticībā. Līdz ar to tika uzceltas pareizticīgo baznīca Ķūļos un izveidojās pareizticīgo draudzes. Šī baznīca vēl ir saglabājusies mūsdienās. Daļu no Mērsraga jaunajiem kapiem aizņem pareizticīgo kapsēta.

 

Mērsraga kanāls savieno Engures ezeru ar jūru, bet tā iztekā izveidota Mērsraga osta.

Mērsraga kanāls ir iecienīta vieta makšķernieku vidū. Var iegādāties vienas dienas makšķerēšanas atļaujas  Mērsraga kanālā www.e-pakalpojumi.lv sadaļā MAKŠĶERĒŠANA vai arī Mērsraga Informācijas centrā. 

Kanālu iecienījuši arī vietējie peldēt gribētāji, kuri laika gaitā izveidojušajās peldvietās (11.gab) atpūšas un bauda ūdens priekus.

CONTACTS:

Komentāri


Atpakaļ