Jaunumi un aktualitātes novadā

29

Mērsraga kauss novusā!

Novuss ir Latvijas nacionālais sporta veids, ar kuru nodarbojas visā mūsu Republikā un arī trimdā. No kurienes tas radies? Precīzu ziņu par to trūkst. Ir zināms, ka ar to aizrāvušies jau 1927. gadā. Mūsu bijušajam novusa veterānam Voldemāram Vītoliņam kādreiz bijusi saruna ar bijušo sporta darbinieku A.Nadoļski, kurš savos jaunības gados braucis uz tālbraucēju kuģiem.

Viņš stāstījis, ka ārvalstu ostu nabadzīgajos krodziņos spēlēta novusam ļoti līdzīga spēle. Kāds, toreizējās akciju sabiedrības “Faulbaums” kuģu namdaris, pēc Anglijā izgatavotā rasējuma, izgatavojis Latvijā pirmo novusa galdu. Ja varam ticēt A.Nadoļska stāstījumam, tad tas ir bijis ap 1927. gadu un kā pirmās ir bijušas ostas pilsētas Ventspils, Liepāja un Rīga, kur sākusi attīstīties novusa spēle Latvijā. Vēlākos gados iegūtie materiāli tiešām apstiprina A.Nadoļska stāstīto, ka novusam līdzīga spēle spēlēta vairākās Pasaules vietās. Novusa federācijas rīcībā ir nonācis novusa galds, kurš izgatavots apmēram 1928. gadā!

Pirmie novusa spēles noteikumi saglabājušies no 1932. gada, kurus izdevis P.Tjutenikovs. Arī viņš raksta, ka šo galda biljarda spēli Latvijā jau spēlē vairāk kā 5 gadus, kamdēļ varam pieņemt par novusa spēles sākumu Latvijā 1927.gadu. P.Tjutenikovs raksta, ka šo spēli sauc gan “novuss”, gan “korona”. Tamdēļ varam uzskatīt, ka mūsu novusam un Igaunijas koroonai ir kopēja izcelsme. Varbūt arī Igaunijā tā sāka attīstīties no ostas pilsētām. Tikai pateicoties dažādai entuziasma pakāpei, mūsu Republikā novuss ir attīstījies daudz straujāk un tamdēļ kļuvis par nacionālo sporta veidu.

Godinot Latvijas valsti dzimšanas dienā Mērsraga sporta zālē, 27. novembrī notika Mērsraga kausa izcīņa novusā. Pēc saspringtām un interesantām cīņām grupu turnīrā pusfinālam kvalificējās Guntis Dvoreckis, Arnis Sūna, Andrejs Žuks un Alvis Zaicis. Noslēdzoties pusfināla spēlēm  finālā iekļūst Guntis Dvoreckis un Alvis Zaicis, bet par trešo vietu spēlē Arnis Sūna un Andrejs Žuks. Beidzoties izspēlēm noskaidrojas, ka trešajā vietā un bronzu izcīnījis Andrejs Žuks, sudrabs Guntim Dvoreckim, bet zeltu un Mērsraga kausa ieguvēja titulu izcīna Alvis Zaicis.

Paldies, visiem dalībniekiem par sacensību apmeklējumu un Latvijai dzimšanas dienā novēlam daudz laimes, mīlestības un sportiskos panākumus pasaules arēnās!

Mērsraga pagasta sporta organizators Ivars Indruškevičs.

26455993
e-pasts: ivars.indruskevics@mersrags.lv

2 vieta.jpg
tresa vieta.jpg
4 vieta.jpg

Tavs komentārs

Vārds:*
E-pasts:*
aplūkot atsauksmes (0)

Aptaujas

Kur ikdienā smeļaties informāciju par notikumiem novadā?
     Rezultāti » 

Reklāma