Paziņojumi novadā

5

Pasaules pretvēža dienas ietvaros SPKC aicina izmantot iespēju veikt valsts apmaksātās veselības pārbaudes

Katru gadu 4. februārī tiek atzīmēta Pasaules pretvēža diena, kuras mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni un papildināt zināšanas par ļaundabīgiem audzējiem, to profilaksi un savlaicīgu slimību atklāšanu un ārstēšanu.

Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests jau kopš 2009. gada īsteno  valsts apmaksātu vēža agrīnas atklāšanas programmu, kuras ietvaros sievietēm vecumā no 25 līdz 67 gadiem reizi trijos gados tiek izsūtīta uzaicinājuma vēstule veikt dzemdes kakla vēža skrīninga izmeklējumu un sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem reizi divos gados tiek izsūtīts uzaicinājums veikt krūts vēža skrīninga izmeklējumu. Tāpat iedzīvotājiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem reizi gadā ir iespēja veikt valsts apmaksātu slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs kā skrīninga testu zarnu vēzim. Šīs pārbaudes veikšanai uzaicinājuma vēstule netiek sūtīta. Lai veiktu profilaktisko pārbaudi, iedzīvotājam ir jāvēršas savā ģimenes ārsta praksē.
Skrīnings ir metode, kā nepieļaut vēža attīstību un atklāt audzēju agrīnā stadijā pirms simptomu parādīšanās. Lai gan atsaucība dalībai vēža skrīningā pakāpeniski palielinās, tā joprojām ir zema. Statistika liecina, ka 2018. gadā vidēji tikai trešdaļa sieviešu atsaucās aicinājumam veikt krūts un dzemdes kakla vēža skrīniningu, savukārt zarnu vēža skrīninga atsaucība bija vēl zemāka – 2018. gadā profilaktisko pārbaudi veica vien 16% iedzīvotāju vecumā pēc 50 gadiem. 

Pasaules pretvēža dienas ietvaros SPKC aicina izmantot iespēju veikt valsts apmaksātās krūts, dzemdes kakla un zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes, kā arī aicināt to darīt savus tuviniekus.  Ar skrīninga jeb profilaktisko pārbaužu palīdzību slimību iespējams atklāt sākuma stadijā, kad pirmie simptomi vēl nav parādījušies, tādēļ pārbaudes jāveic arī tad, ja šķiet, ka ar veselību viss ir kārtībā. Regulāras veselības pārbaudes ir investīcija veselībā, labsajūtā un labklājībā!

Twitter

 

Aptaujas

Kā Jūs vērtējat centienus tūrisma jomas attīstībā Mērsraga novadā?
     Rezultāti » 

Reklāma