Mērsraga muzejs


Muzejs "Saieta nams"  Mērsraga pagastā darbojas privāts muzejs "Saieta Nams" – atvērts 2000.gada septembrī Mērsraga pagasta Rožu ielā 16. Muzejs atrodas vecākajā ciema mājā - ēka celta 1811.gadā. 100 metrus no muzeja sākas Mērsraga piejūras pļavas, bet 300 metru attālumā atrodas skatu tornis.


   Muzejā var iepazīties ar  sadzīvi, kāda tā bijusi bijusi Mērsragā un tā apkārtnē 19.gs beigās - 20.gs sākumā. Liela nozīme muzeja ekspozīcijā ir pievērsta senajām latviešu rakstu/īpašuma un maģiskajām zīmēm. Muzeja saimnieks laiku gaitā savācis lielu kolekciju ar šīm zīmēm -gan uz darba rīkiem, gan sadzīves priekšmetiem. Katrai šai zīmei ir bijusi sava nozīme - tāda kā īpašuma/piederības konkrētai ģimenei zīme.
     Muzejā var apskatīt, kā īpašuma zīmes tika grieztas, galvenokārt uz tīklu pludiņiem un arī uz pārējiemsadzīves priekšmetiem. Katrā senajā zvejnieku mājā, katrai dzimtai bija sava īpašuma zīme, kura tika iegriezta uz visiem priekšmetiem. Tā kā muzeja ēka ir veca, tad arī uz mājas sienām ir zīmes. Īsumā apskatot muzeju var secināt, ka īpašuma zīmes ir ļoti senas, un jāsaka cik veca ir cilvēce tik vecas ir arī zīmes. Pirmsākums seno cilvēku rakstam sācies tieši no zīmēm. Pirmsākums, tā teikt pirmais burts varējis būt vienkārši svītra - , un ar divām svītrām krustojoties jau rodas krusts, gan slīpais X, gan taisnais +.

  Tā arī pamazām cilvēcei attīstoties un apgūstot jaunas iemaņas radušies ir burti. Seno cilvēku dzīve un viņu priekšmeti rāda, kādu dzīvi dzīvojuši mūsu senči.

  Priekšmeti savākti galvenokārt Mērsragā, kā arī Talsu rajona jūrmalciemos un pārējos tuvējos ciemos.

  Muzejā tāpat ir apskatāma arī interesanta akmeņu kolekcija.

Muzeju un tā eksponātus var aplūkot katru dienu, vēlama iepriekš pieteikšanās
pa tālr. 63235995
Ieejas maksa: ziedojumi

Muzeja īpašnieka Gunāra Ozola foto un informācija

Piekļūstamības paziņojums · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes