Kultūras ziņas

29

Nāciet uz izstādi “Mans tautastērps” Mērsraga Tautas namā līdz 30.septembrim!

Izstāde “Mans tautastērps” ir triju autoru – fotogrāfes Ilzes Strēles, dzejas autores Daces Sadakas un rokdarbnieces Gintas Zaumanes kopdarbs. Izstādes atklāšana notika Senās Uguns nakts pasākumu ietvaros - Mērsraga Tautas namā, 26.augustā, plkst. 18:00.

Izstādē var iepazīt 32 dažadus tautastērpu stāstus – tie apkopoti no visas Latvijas, tie stāsta par katras tērpa īpašnieces ceļu līdz šim tērpam, tie popularizē senču mantojumu, tradīcijas un vērtības. 

”Mans tautastērps” devīze - Pašas radīts vai mantots, bet MANS. Projekta ietvaros fotogrāfējoties, katra sieviete savā personiskajā tautastērpā, neatkarīgi no vecuma, liek galvā dabas velšu vainadziņu – tādejādi saņemot svētību no Latvijas dabas, tās maģisko pieskārienu un mīlestību. Dabas krāsas saskan ar tērpa krāsām, atgādinot mums par cilvēka roku darba un dabas mijiedarbību gan sendienās, gan mūsdienās.

Ideju “Mans tautastērps” var dēvēt par brīvprātīgā darba projektu, kurā kopš 2015.gada septembra apbraukāti Latvijas visi četri novadi, satiktas un fotogrāfētas vairāk kā 50 latviešu sievietes visos gadalaikos, uzklausīti tērpu stāsti un to iespaidā radīti tikpat dzejoļi. Ar visiem stāstiem var iepazīties – www.facebook.com/ lapa MANS TAUTASTĒRPS. Izstādes ietvaros katrs fotogrāfijā redzamais ziedu vainadziņš ir ieguvis savu izšūto minatūru!

Izstādes atklāšanas dienā sanācām Tautas nama priekštelpā, lai baudītu ģimeniskāku gaisotni, un liels bija pārsteigums par to, cik daudz cilvēku bija atnākuši, lai būtu kopā ar mums. Noteikti nevar nepieminēt arī dāmas, kas dzīvo tepat Mērsragā un arī var lepoties ar pašu darinātiem tautastērpiem, kas uz izstādes atklāšanas pasākumu tika uzvilkti. Paldies atsevišķi par to sūtām Ausmai Kiršteinei un Dzintrai Kraģei!

Ar mums kopā bija senioru vokālais ansamblis "Vīzija" no Jelgavas, kā arī “Ģimenes trio”.

Izstādes atklāšana bija lieliska iespēja atkal aizdomāties par tik ļoti svarīgo patriotiskumu un to, kas tad vispār ir latviskums. Latvijas simtgadi gaidot­­­­­­­­­, gribas ticēt, ka ikkatrā no mums latviskais uzjundī aizvien biežāk.

Arheologs un senatnes pētnieks Valdemārs Ģinters uzskatīja, ka „latviešu tautas tērpi tautas mākslas vēstures skatījumā ir spilgtākais un daudzveidīgākais latviešu kultūras piemineklis”.

Šīs izstādes atklāšana patiesi bija emocionāls baudījums, un gribas sacīt, ka tas bija lielisks kopdarbs!

Paldies Ilzei Strēlei, Gintai Zaumanei, Dacei Sadakai, Sandijai Štreinertei, kā arī muzikālo brīžu dāvātājiem!

Inga Dzērve

 

Twitter

 

Aptaujas

Kurus Mērsraga apskates objektus, apskates vietas Jūs ieteiktu noteikti apmeklēt Mērsraga viesiem?
     Rezultāti » 

Reklāma