Pagasta pasākumu kalendārs

Rūtas Bališevas gleznu izstāde "Apstāties un sajust"

Notiek: 3. marts 13:39 - 31. marts 13:39

Mērsraga Tūrisma informācijas centrā visu marta mēnesi ir apskatāma Rūtas Bališevas gleznu izstāde "Apstāties un sajust".

Tā nemaz nešķiet, skatoties uz Rūtas darbiem, bet Rūta sākusi gleznot  pavisam nesen  –  mazliet vairāk kā pirms pusotra gada. Rūtas ģimenē mīt radošums. Rūtas tante ir pasniedzēja mākslas skolā, krustmāte glezno, abas dzīvo piekrastē. Tāpēc iespējams, ka tieši tāpēc arī Rūtas darbos redzamas jūras ainavas, daba, kā arī saprotama  izvēle par dzīvesvietu Mērsragā.

Rūtas dzimtā puse ir Zentene. Vairākus gadus paceļojusi pa pasauli, bet šobrīd  dzīvo Mērsragā. Rūta saka, ka Mērsrags viņai esot ierakstīts debesīs. Sākotnēji uz Mērsragu braukusi tikai atpūsties, taču domājusi, ka te ir tik skaisti un ļoti gribētu kādu zemes pleķīti Mērsragā. Arī laulājusies Mērsragā. Taču arī tad nav radusies saistība, ka dzīvos tieši šeit.  Pagājuši trīs – četri gadi un viss saslēdzies. Ar vīru Mērsragā uzcēluši māju. Tad arī Rūta iesākusi gleznot, jo kaut ko vajadzējis pielikt pie sienas, lai gan sākotnēji bija paredzēts, ka to darīs vīrs.

Rūta izklāsta, ka nopirkusi vīram molbertu un gaidījusi, kad viņš gleznos: “Bet viņš neglezno… Nevarēju sagaidīt un tad es sāku. Pirmais, ko sāku gleznot bija krāsaini kvadrātiņi, bāc, cik tā bija laba sajūta. Tagad skatoties uz gleznu, nu nekas tāds, bet tā tomēr ir pirmā glezna”.  Rūta mācījusies gleznot nav, tikai tik daudz cik bērnībā bijuši kādi pulciņi. Nenoliedzami radošums viņā mīt – šuj, organizē pasākumus, dekorē kāzās kā floriste, taču par gleznošu absolūti nekad nebija domājusi. Rūta apgalvo, ka viņai esot briesmīgs rokraksts, tāpēc nav šķitis, ka gleznošana varētu būtu viņas vaļasprieks.

Kad Rūtai  uznāk iedvesma, tad kaut kur tā ir jārealizē. Tā nolēmusi, ka pagājušajā gada vasarā  šūs garos, tautiskos svārkus. Svārkus vēlējusies Māra Zālīte, kura arī iegādājusies tos. Māra Zālīte paslavējusi Rūtu, kā arī teikusi, ka viņa esot brīvmāksliniece. Tā arī  brīvmākslinieces apzīmējums Rūtai iespiedies apziņā, un viņa var sevi dēvēt par mākslinieci ar dažādām radošām izpausmēm.

Par izstādi Rūta saka tā: “Daba ir fascinējoša, tā nekad nebūs vienāda. Ik katru mirkli tā ir mainīga. Jūrai vilnis izmainās no vēja spēka un mākoņi plūst un mainās. Dabā nav vienādu dienu un dzīve nav vienādu dienu, visā dzīvē nav vienādu mirkļu! Viss ir mainīgs un plūstošs. Ar savu izstādi es aicinu cilvēkus apstāties un sajust dabu.”

Esiet mīļi aicināt aplūkot Rūtas darbus! Paldies Rūtai par atsaukšanos Mērsraga Tūrisma informācijas centra uzsaukumam, kā arī iespējams, ka tiksimies ar Rūtu kādā meistarklasē.