Pagasta pasākumu kalendārs

Mērsraga pagasta svētkos būs skatāma īpaša fotogrāfiju izstāde – “Mērsraga kanālam 180”!

Notiek: 29. jūlijs 11:48 - 13. augusts 20:00

1842.gadā no visām apkārtējām muižām sanāca zemnieki, lai Engures ezera ūdeņiem pavērtu jaunu ceļu uz jūru. Rakts no ezera ziemeļaustrumu stūra uz jūru pie “Kuģenieku” mājām Mērsragā. Kanāls izrakts, lai pazeminātu ezera līmeni un iegūtu plašākas pļavas ezermalā.

Stāstos par pirmreizējo Mērsraga kanāla rakšanu minēts arī, ka pie “Kuģenieku” mājām atrasti vairāki lieli dzintara gabali, kas pārdoti muižas īpašniekam. Dzintars atrasts esot arī mežā, un pēc laika sākušās teju dzintara medības mūsu pusē.

Kanāls padziļināts 1900.gadā, tā kopējais garums līdz pat mūsdienām ir aptuveni 4km. Ezera līmenis, līdz ar kanāla izrakšanu, pazeminājies par 1,5m. 1917./1918.gadā vācu okupācijas kara spēks aizbēris kanāla izteku pie ezera, lai paceltu ezera līmeni, kur toreiz bija domāta hidroplānu stacija. Bet jau 1918.gada rudenī plūdi aizsprostojumu izrāva.

1938.gadā tieši Mērsraga kanāla krastmalā svinēti grandiozi sadziedāšanās svētki – Ziemeļkurzemes dziesmu svētki. Arī uz šiem Dziesmu svētkiem Mērsragā, neskatoties uz lietaino dienu, bija ieradušies ap 450 dziedātāju no 19 apkārtnes koriem un tuvu pie 2000 apmeklētāju.

Līdz ar zvejnieku kolhoza “1.Maijs” attīstību, kanālmalā izaudzis arī stadions, kas pulcēja pat tūkstošiem cilvēku Zvejnieksvētkos. Neptūns tolaik ieradās ar savu svītu laivā, pa kanālu. Kanālā rīkotas peldēšanas sacensības. Kanāla malā – ugunsdzēsēju sacensības, un ir, kas vēl atceras laikus, kad ap kanālmalas un tautas nama priedēm tinušies zvejas tīkli, ko čaklās mērsradznieču rokas veikli lāpījušas.  Līdz sešdesmito gadu sākumam gar kanālmalu līgani kustējies, dūmu mutuļu un svilpes pavadībā arī mazbānītis.

Lai gan makšķerēšana kanālā bija populāra, un tikusi pat aprakstīta makšķernieku žurnālos jau trīsdesmitajos gados, no 1969.gada Mērsraga – Engures kanālā varēja makšķerēt tikai tad, ja bija zivju aizsardzības iestādes izdota atļauja, un jau tolaik kanāla makšķernieki tika pārbaudīti. Savukārt, makšķerēšana kanālā par maksu, ieviesta deviņdesmitajos gados.

Deviņdesmito gadu beigās kanālmalā kā goda sardzē stāvējis arī mūsu zvejnieks – Oskars, kas mūsdienās apskatāms pašā Mērsraga centrā.

2000.gada septembrī pāri Mērsraga kanālam uzbūvēts gājēju tilts – trosu tilts, kas atjaunots 2014.gadā. To esam iesaukuši par zaļo jeb Šūpojošo tiltiņu.

Mērsraga kanāls savos 180 gados, ir pieredzējis daudz. Ja arī Jums, Jūsu vecākiem, vecvecākiem ir kāds īpašs foto vai stāsts, kas saistās ar Mērsraga kanālu, dalieties tajā!

Fotogrāfijas krājuma papildināšanai var nest uz Mērsraga tūrisma informācijas centru, Zvejnieku ielu 2, kur tās tiks digitalizētas. Savukārt, ja fotogrāfijas ir jau pieejamas digitālā veidā, tās droši var sūtīt kopā ar atmiņu stāstiem, komentāriem uz tic.mersrags@talsi.lv!

Izstādē “Mērsraga kanālam 180” apkopotas kanāla fotogrāfijas no divdesmitajiem gadiem līdz deviņdesmitajiem.

Inga Hartika,

Mērsraga TIC vadītāja
 
 
Piekļūstamības paziņojums · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes