Novada pasākumu kalendārs

Mērsraga Informācijas centrā Kristapa Priedes gleznu izstāde

Notiek: 6. oktobris 11:16 - 17. oktobris 11:16

Kristapa Priedes gleznu personālizstāde “The Valais” (2019)apskatāma Mērsraga informācijas centrā 2020.gada oktobrī un līdz pat 6.novembrim.

Mākslinieka Kristapa Priedes iedvesmas avots ir Šveices dienvidu gleznainā daba. Izstādē „The Valais“ eksponētie darbi atklāj lielākā Šveices dienvidu kantona Valē burvību un unikalitāti, kur sniegotās Alpu kalnu virsotnes mijas ar plašiem, saules ieskautiem vīna dārziem. Laiku laikos šī dabiskā ainava valdzinājusi ikvienu. Tā aizvien ir sargājama vērtība. Īpaši, kad modernā laikmeta labirintos pazudušais un nogurušais cilvēks meklē savu sākotni, meklē ceļu atpakaļ pie sevis. Valais ainava sniedz šādu veldzi. Tā ir bauda ne tikai acīm, bet arī garam un miesai. Cilvēks, pabūdams šādā paradīzes dārzā, atgūst enerģiju un dzīvības spēkus.  Unikālās dabas aura iedvesmo, nomierina un piesaista māksliniekus iemūžināt to savās gleznās.

Izstāde „The Valais“ ir mākslinieka Kristapa Priedes atmiņas par šodienas ainavu. Māksliniekam svarīgi būt dabā ik dienu. Viņš vēro tur notiekošos procesus un izmaiņas, ko rada civilizācijas iejaukšanās. Globālās sasilšanas rezultātā Alpu kalnu ledāji kūst. Tās ir sekas, kas top redzamas jau šodien. Un tas ir dabas paustais brīdinājums mums visiem. Šobrīd notiek līdz šim straujākās klimata pārmaiņas, kas ietekmē visu planētu. Mums jāapzinās, ko varam zaudēt. Kristaps Priede glezno Šveices Alpu ainavas, kas, iespējams, pēc pāris gadu desmitiem būs mainījušās līdz nepazīšanai vai zaudējušas savu burvību.

Gleznu kvadrāta formāts velk paralēles ar sociālā tīkla instagram izvietotajām kvadrāta fotogrāfijām. Mākslinieks instagram bilžu lūkošanas procesā saskata metaforu par mūsdienu attieksmi, skatīšanos un domāšanu. Attēlu bīdīšana augšup un lejup, pa labi un  pa kreisi. Tie tiek apskatīti un “aizmesti” nebūtībā. Tā šķiet pašsaprotama mūsdienu iezīme, tomēr, mākslinieka prāt šādā veidā tiek kultivēta nekvalitatīva attieksme pret to, ko skatām, kā arī pret laiku, kas mums ir dots.  

Visām gleznām ir vienojošs elements – kalni. Kalnu uzskata par pasaules tēlu un Visuma modeli. Tā virsotnē sākas ceļš uz debesīm. Rumāņu reliģijas vēsturnieks un filozofs M. Eliade (Mircea Eliade) apgalvo, ka kalns ir ne tikai augstākais punkts, bet arī pasaules naba, kur sākas dzīvība. Mītos, leģendās un teiksmās ar kalniem ir saistīti visi kosmiskie notikumi. Kalni ir vistuvāk debesīm, tāpēc tur tiek celtas svētnīcas, kur cilvēks var gūt atklāsmes. Viņa meklējošais gars tiecas būt neierobežots, just brīvību. Vērot kalnus, kur to sniegotās virsotnes iegrimst mākoņos un izgaist debesīs ir transcendentāls notikums, process no miesiskā uz garīgo. Kristapu Priedi sajūsmina arī Šveices ainavu mākslinieki, kā Ferdinand Hodler, François-Louis David Bocion un Alfred Chavannes.

Kristapam Priedem ir sev raksturīga krāsu palete. Katru ainavā atrodamo piesātināto toņa gammu viņš ar otas triepienu izdzīvo. Mākslas darbi ir kā atmiņu logi. Izstādē apskatāmas desmit no kopumā divpadsmit “The Valais”  eļļas tehnikā radītajām  gleznām.

About the artist:

Mg. Art. Kristaps Priede (1990) ir konceptuālās mākslas mākslinieks. Pašlaik viņš dzīvo un strādā Šveicē. Mākslas izglītību ieguvis Latvijā, Lielbritānijā un Šveicē. Viņš strādā dažādās mākslas jomās, galvenokārt, glezniecībā, tēlniecībā, instalāciju un performanču mākslās. Viņš ir ieguvis vairākas mākslas balvas un stipendijas.

 

Vairāk informācija par mākslinieku un viņa darbiem: www.kristapspriede.com

 

 
 

Twitter

 

Aptaujas

Kur ikdienā smeļaties informāciju par notikumiem novadā?
     Rezultāti » 

Reklāma