Mērsraga vidusskolas ziņas

7

Līgas Reiteres apmeklējums Mērsraga vidusskolā

2018. gada 21. februārī Mērsraga vidusskolā viesojās stāstniece, zāļu sieva Līga Reitere. Viņa ir dzimusi netālu no Ventspils, tāpēc ļoti labi prot runāt ventiņu izloksnēs. Līgai ir svarīgas vietējās tradīcijas, valoda un tās vērtība. Stāstniece regulāri vada dažādas nodarbības, seminārus. Viesojoties Mērsraga vidusskolā, viņa vadīja nodarbības gan skolēniem, gan skolotājiem.

Nodarbību galvenais temats bija valoda. Stāstniece skolēnus iepazīstināja ar valodas kultūru, valodas vērtību, dažādiem dialektiem, apvidvārdiem. Nodarbības apmeklētāji varēja uzzināt vairāk par tautasdziesmu un zemtekstu. Skolēnu galvenais uzdevums bija izprast svarīgāko, padomāt par tām lietām, par kurām ikdienā neaizdomājamies saistībā ar valodas lietojumu, kā arī atbildēt uz dažādiem stāstnieces uzdotajiem jautājumiem, pierakstīt svarīgāko.  Arī visiem Mērsraga vidusskolas skolotājiem bija iespēja paplašināt savas zināšanas un apmeklēt skolotājiem paredzētu nodarbību. Šīs nodarbības galvenā tēma bija par  vārda spēku, kur stāstniece sniedza izglītojošu lekciju par spēka vārdiem,  spēka dziesmām, rituāliem, vārdošanu.

     Kopumā Līgas Reiteres vadītās nodarbības bija ļoti interesantas un izglītojošas. Ikviens varēja aktīvi piedalīties nodarbībās un paplašināt savu zināšanu loku par valodas vērtībām. Apmeklējot šīs nodarbības, katrs guva gan vērtīgas, gan noderīgas atziņas. Atsauksmes no skolēniem par notikušajām nodarbībām  ir dažādas, tomēr  stāstniece ar savu interesanto pieeju nodarbībām ir atstājusi iespaidu uz katru, kurš tās ir apmeklējis.

Lūk, dažas pērles no ventiņu pūra: šnābels – deguns, ņuņņas – virslūpa, taļļ – viduklis, cenkeļ – ceļi, knāģ – pirksti, meitiķ – meitenes, kobiš – brūnā varde, nāģ – zaļā varde, ķoņķs – zīdainis, šurī – darbojas.

Katram novēlam savā ikdienas runā iekļaut vismaz pāris mūspuses apvidvārdu, jo dzimtā valoda nav tas pats, kas valsts valoda. Visvieglāk un īstāk runāt ir dzimtajā valodā, un tieši tā arī ir jāsaglabā un jākopj. (Līga, 9. kl.)

 Ieskatam vēl dažas skolēnu atziņas pēc lekciju noklausīšanās:

Es uzzināju daudz vairāk par Latviju, daudz jaunu vārdu. Es arī domāju, ka nevar runāt tik daudz svešvārdu, jo tie kaitē latviešu valodai. (Laura Rolanda, 5.kl.)

Mana vērtība bija uzzināt daudz vairāk par latviešu un citu valstu valodu, es mācījos, domāju pati. (Līga, 5. kl.)

Es iemācījos, ka, ja nebūtu dialekta, nebūtu valodas. (Līna, 6. kl.)

Kas atšķiras, tas bagātina. (Mikus, 6. kl.)

Es iemācījos, ka ir glīti jāraksta un ka mēs mācām skolotāju. (Keita, 6. kl)

Es ieguvu to, ka jācenšas katru dienu. (Ritvars, 6. kl.)

Es apguvu, ka mūsu valoda ir ļoti daudzveidīga. Un ar katru dienu tu mainies un kļūsti gudrāks. (Kristers, 7. kl.)

Es uzzināju, cik svarīga ir sava dzimtā valoda – tā ir svarīgāka par visām pārējām valodām. (Toms, 8. kl.)

Sapratu, ka valstī ir dažādas valodas un jāciena cita dialekti un viņu izruna. (Reinis, 8. kl.)

Kā runā, tā dzīvo. (Sigita, 9. kl.)

Uzzināju par tautasdziesmu zemtekstu. Vērtīgi ir ļaut skolēniem domāt. (Lūcija, 10. kl.)

Valodu maina iegūtā pieredze. (Amanda, 11. kl.)

Saprotu to, ka ir jārunā izkoptā, skaidrā dzimtajā valodā. (Zanda, 11. kl.)

 

Rebeka Birzniece (10. kl.)

Viedokļus apkopoja latviešu valodas skolotājas

Twitter

 

Aptaujas

Kurus Mērsraga apskates objektus, apskates vietas Jūs ieteiktu noteikti apmeklēt Mērsraga viesiem?
     Rezultāti » 

Reklāma