Pirmsskolas izglītības iestāde "Dārta" ziņas

22

Jānīts sita vara bungas Dārtas staba galiņā...

Līgo svētki ir laiks, kad lasot jāņuzāles, pinot vainagus, pušķojot māju un sētu gatavojamies Saulgriežu sagaidīšanai, vienlaikus godinot dabas skaistumu un spēku, kā arī tautas tradīcijas.

  1. jūnija rīta cēlienā lieli un mazi dārtenieki ar vasarīgi košu vainadziņu galvā un Jāņu zālēm rokās pulcējās kopā, lai ieskandinātu dižākos un enerģētiski spēcīgākos svētkus – Vasaras Saulgriežus.

Šiem svētkiem bērni gatavojās jau labu laiku iepriekš, iepazīstoties ar tuvākajā apkārtnē augošajām Jāņu zālēm un apgūstot Saulgriežu tradīcijas: ticējumus, rituālus, rotaļas, līgotnes un ēdienus.

Uz svētkiem bija ieradusies bitīte Dārta ar Jāņu zālēm rokās un ozolzaru vītnēm, lai pārliecinātos, kā bērni ir gatavojušies šim pasākumam un piedalītos tā aktivitātēs. Mācot un mācoties vienam no otra, bērniem radās lielāks priekšstats par šo svētku svinēšanas tradīcijām un rituāliem. Kopīgi tika noskaidroti atnesto zāļu - puķu nosaukumi, demonstrētas prasmes vainaga pīšanā, noskaidroti darāmie darbi pirms Jāņiem un veicamie rituāli gaidot svētkus.

Saulgriežu sagaidīšana un svinēšana atklāj mūsu  senču vēlmi dzīvot harmonijā ar dabu. Tās ir ilgas pēc gaismas, prieka un miera. Bitīte  Dārta to visu piedzīvoja esot kopā ar mazajiem Saulgriežu svinētājiem.

Lai Saulgriežu naktī līgotājus silda Jāņuguns liesmas un sirdī ikkatrā skan gaismas dziesmas! Lai visiem skaisti Līgo svētki!

 

Bitīte Dārta - PII “Dārta” metodiķe Terēzija Zondaka