Pirmsskolas izglītības iestāde "Dārta" ziņas

31

Meistarklase/lekcija vecākiem – bērna attīstība atkarīga no kustībām un fiziskām aktivitātēm

Otrdien, 29. janvārī mūsu iestādē “Dārta” viesojās sporta pedagoģijas speciāliste, profesore Inta Bula – Biteniece, lai sniegtu ieskatu par fizisko aktivitāti bērna kustību priekam ikdienā.

Sarunu tēmas:

  • Kustību nepieciešamība bērnu kvalitatīvai attīstībai;
  • Mazkustīgs dzīvesveids un tā sekas augošam organismam;
  • Kustības un vielmaiņa;
  • Kustības bērna labsajūtai.

Bērna dabiskais stāvoklis ir nepārtraukta darbošanās, kustība, emocionālas rotaļas un spēles. Viņu nogurdina nevis aktīva darbība, bet gan pasīvas un vienveidīgas kustības, jo tā ir bērna iekšējā dabiskā būtība visu laiku atklāt ko jaunu, veidot kustību pieredzi.

No visa plašā informācijas klāsta apstiprinājās vairākas man jau zināmas atziņas:

  • Kustību aktivitāte ne tikai labvēlīgi iedarbojas uz bērna ķermeņa muskuļu, skeleta un sirds asinsvadu sistēmas attīstību, bet ietekmē arī bērna domāšanu, savukārt runas attīstība saistīta ar sīkās motorikas (pirkstu) kustību, jo vairāk tā attīstīta, jo labāk darbojas galvas smadzenes. Paralēli kustību attīstībai un domāšanai veidojas arī runa un valoda;
  • Kustības bērnam rada ķermeņa prieku un kustības attīstības iespējas cieši saistās ar intelektuālajām, dvēseliskajām un garīgajām spējām. Regulāras fiziskās aktivitātes ietekmē un uzlabo uzvedību, savu emociju atpazīšanu un vadīšanu, empātijas un koncentrēšanās spējas, atmiņu un analītisko domāšanu;
  • Mazināsim mūsu (pieaugušo) vēlmi pārmēru aprūpēt un apkalpot savus bērnus, ļausim to darīt viņiem pašiem;
  • Mazāk priecāsimies par klusu, mazkustīgu, “ērtu” bērnu, jo šāds “ērtums” var kļūt par zaudējumu un neatgriezeniski ietekmēt bērna veselību un tālāko attīstību.

Sporta skolotāja Lilita

Paldies PII „Dārta’’ darbiniekiem par iespēju noklausīties lekciju „ Fiziskās aktivitātes bērnu kustību priekam un to ietekme uz bērna attīstību perspektīvā”.

It kā jau mēs visi zinām, ka kustības un fiziskās aktivitātes ir vajadzīgas, lai stiprinātu mūsu fizisko un garīgo veselību, bet nezin kāpēc to atliekam uz citu laiku. Nu lūk, šajā lekcijā profesore Inta Bula - Biteniece no Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas, vienkāršā, saprotamā (bez zinātniskajiem terminiem) valodā pastāstīja, parādīja, izzīmēja, kā kustība veicina smadzeņu darbību. To cik nozīmīgas ir fiziskās aktivitātes un kustība ikdienā bērniem jau no dzimšanas brīža. Kā tās veicina smadzeņu attīstību mūsu bērniem, lai viņiem būtu vieglāk un vienkāršāk uztvert visu jauno gan ikdienā, gan mācību procesā.

Es ieteiktu ikvienam vecākam, ja vien ir iespēja, šādu lekciju noklausīties. Dzirdētais un redzētais noteikti pamainītu katra ikdienu un dotu atbildes uz dažiem jautājumiem. Tad nu ņemam slēpes, slidas, riteņus un dodamies savās ikdienas gaitās! Būs veseli bērni un arī vecāki.

Rēzijas mamma Ieva

Lektore jau, pirmkārt, pārsteidza ar savu harizmu un labo humora izjūtu, kā arī spēju ne tikai zinātniski spriest par kustību nepieciešamību pirmsskolas vecuma bērnu dzīvē, bet arī spēju spriest objektīvi, balstoties uz reālu vecāku pieredzi. Lekcija bija ne tikai saistoša informatīvā ziņā, bet arī, savā ziņā, izklaidējoša, kas ļāva iegūtajai informācijai vieglāk palikt galvā. Neskaitot interesantus paņēmienus, kā trenēt savu domāšanu uzzinājām ļoti daudz jauna. Patika lektores spēja ātri un korekti atbildēt uzjautājumiem un ātri atrast atbildes arī ar vizuāliem piemēriem internetā. Šī lekcija bija citāda, ne tik pragmatiska, ja pievēršamies sekošanai pa punktiem, cik interesanta tieši atšķirīga pirmsskolas vecuma bērniem, kuru attīstība, arīdzan, pat pa mēnešiem var atšķirties. Paldies liels par informatīvo atpūtu.

Adrijas, Andretas mamma Inga

Ir interesanti aizraujoši klausīties, ja profesionālis padalās ar savu dzīves un darba  pieredzi, zināšanām par kustību aktivitātēm, lai veicinātu prāta darbību.

Artūra mamma Inese

Semināra tēma ļoti patika, ieguvu daudz jaunas un noderīgas informācijas par bērnu kustību aktivitātēm, kas dod impulsus tālākai attīstībai un izaugsmei. Daži praktiskie piemēri noder ikdienas pielietošanā. 

Elīzas un Klintas mamma Ginta

29.janvārī apmeklēju PII “Dārtas” piedāvāto semināru un piedāvātā tēma ir aktuāla. Tas bija ļoti interesants pasākums un pasakaina profesore. Tā ir māksla sarežģītas lietas pateikt un izskaidrot vienkāršā saprotamā valodā. Noteikti derīgi šis seminārs kā zīdaiņu mammām, tā arī lielāku bērnu mammām un bērnu omītēm. Ceru, ka līdzīgs seminārs būs vēl. Elementāras lietas, kas tiek pasniegtas ar labu humora devu. Paldies par iespēju izbaudīt savu ierasto vakara ritmu ar aizkustinošu praktikuma lekciju.

Kārļa un Kristapa mamma Kristīne

Man bija vērtīgi dzirdēt šo lekciju, jo tas man noderēja gan kā mammai, gan kā pedagogam. Jo ir lietas, kuras es, gribot bērnam labāk, izdaru nepareizi, balstoties uz savām izjūtām. Bet man kā vecākam ir jābūt zinošākam par sava bērna vajadzībām un lietām, kas viņam nenodarīs pāri, bet ļaus viņam būt aktīvam darbībā. Tas notiek automātiski, ka es gribu bērnu pasargāt no lietām kas var apdraudēt viņam dzīvību, lai gan tā nemaz nav. Mums ir jāļauj bērniem iet, darīt un pat krist.

Klāva un Terēzes Lības mamma un audzinātāja Anita

Profesores I.Bulas – Bitenieces meistarklasi vecākiem patiesi var nodēvēt par īstena meistara dalīšanos savā pieredzē, jo vienkāršā un saprotamā veidā tika atklāta kustību nepieciešamība bērna kvalitatīvai attīstībai. Kustības sekmē ne tikai bērna fizisko attīstību, bet sekmē bērna emocionalitāti un intelektuālo attīstību. Varbūt pirms apsaucam un norājam bērnu par to, ka viņš skrien, lec, kaut kur kāpj, padomāsim par to, ka bērns īsteno organisma vitālo vajadzību. Paradoksālākā atziņa priekš manis- ļausim bērnam krist, lai viņš mācās piecelties ne tikai fiziski, bet saprot, ka pēc kritiena var celties arī emocionāli.                             

Audzinātāja M.Kapeniece